
Как да напомпим гумите си?
Как да напомпим гумите си?
Напомпването на гумите е важен фактор за осигурява не Вашата безопасност и тази на Вашите пътници. Ако налягането в гумите е неправилно, това може да се отрази и на експлоатационните разходи на автомобила Ви чрез преждевременно износване на гумите и по-висок от нормалния разход на гориво.
В тази статия ще научите кога е необходимо да проверявате налягането във Вашите гуми и как да напомпите гумите си в 3 прости стъпки. Ще разберете, че напомпването на гумите се извършва по различен начин, в зависимост от това, дали гумите Ви са студени или загряти , както и че трябва да проверявате редовно и резервната гума, макар и не чак толкова често, колкото останалите гуми.
Ще разгледаме и въпроса за преносимия компресор за гуми като алтернатива на бензиностанциите и ще Ви помогнем да решите дали е необходимо да напомпвате гумите с азот.
Гумата губи въздух по естествен път : обикновено около 0,1 бара на месец (1,45 PSI).
Това явление може да бъде ускорено и от други източници на изтичане, дължащи се на:
Можете да откриете повече информация за причините за загуба на налягане в тази статия.
Ако не използвате гумите си дълго време, например ако сменяте гумите си два пъти годишно, за да редувате летни/зимни гуми, е необходимо да проверите налягането, когато ги монтирате отново на автомобила си.
Правилно напомпаната гума е по-безопасна, по-икономична и по-щадяща към околната среда!
Не търсете информация за препоръчителното налягане върху страниците на гумите си, няма да я намерите там!
Обикновено препоръчителното налягане е изписано на:
Стойността на препоръчителното налягане на гумите е посочена в барове или PSI. В зависимост от натоварването на автомобила налягането на гумите може да варира, така че не забравяйте да го регулирате по съответния начин.
Разбира се, че е необходимо да проверявате и резервната си гума, тъй като автомобилните гуми са склонни да губят въздух с течение на времето. И все пак, тъй като тази гума не се използва ежедневно, можете да правите това само веднъж или два пъти годишно.
Внимавайте, ако използвате манометъра на бензиностанциите: техните манометри не винаги са калибрирани и поради тази причина често са ненадеждни.
Поради тази причина е важно:
Преносимият компресор е уред, който вкарва сгъстен въздух в гумата Ви. В зависимост от модела му, той се включва в контакта на запалката на автомобила или в електрически контакт. Вграденият в него манометър Ви позволява да осигурите правилното налягане в гумите си.
Можете да намерите преносим компресор в магазините за автомобилни аксесоари и в някои супермаркети.
Преносимия компресор MICHELIN MCX6
Азотът е въздух, от който е отстранен кислородът. Около 79% от въздуха се състои от азот.
По време на монтажа гумите се напомпват предимно със сгъстен въздух. Но е възможно някои специалисти да предложат напомпване само с азот.
Повечето гуми могат да се напомпват както с въздух, така и с азот, стига да се спазва налягането, препоръчано от производителя на автомобила.
Азотът и сгъстеният въздух могат да се смесват много добре (например при добавяне на налягане).
При заместването на кислорода с азот, гумите Ви губят по-малко въздух и запазват желаното налягане по-дълго.
За съжаление има и други възможни източници на изтичане (контактната повърхност гума/джанта, вентилът, сглобката вентил/джанта и др.), което означава, че нито напомпването с въздух, нито с азот, ще Ви гарантират, че налягането в гумите ще се запази в правилните в граници неограничено дълго време. Проверявайте налягането в гумите си минимум веднъж месечно и преди да тръгнете на дълъг път.
Няма бензиностанции, в които предлагат напомпване на гумите с азот. Тази услуга се заплаща и обикновено се предлага от специалисти, автосервизи или дистрибутори. Например, такъв тип услуга се предлага от сервизната мрежа на Euromaster, която обхваща цяла Европа.